Studentům KAE

Informační blog Katedry aplikované ekonomie Univerzity Palackého v Olomouci

Moodle – návod

Výuka některých kurzů KAE probíhá s využitím prostředí Moodle, kde jsou uvedeny podrobnější pokyny a informace ke kurzům, jsou zde k dispozici studijní materiály, zadání úkolů a budete sem hotové úkoly zasílat.
Vstup do Moodlu (adresa): moodle.kae.cz
Uvedená adresa vede na hlavní stránku Moodlu, nyní záleží na tom, zda se chcete do kurzu přihlásit/zapsat nebo si ho jen prohlédnout jako host.
(Pokud se vám po provedení následujícího postupu vybraný kurz nezobrazí, není ještě připraven pro vstup studentů, zkuste to prosím znovu později, kurzy se zpřístupňují krátce před začátkem výuky).

Pokud chcete vstoupit jako host, klikněte na Přihlásit se jako host, klikněte na název kurzu a můžete si kurz prohlížet. Přihlásit se jako host však nestačí, máte-li uloženu povinnost Moodle ke studiu kurzu využívat – v tom případě musíte být do kurzu v Moodlu zapsáni – viz dále.

Pokud už jste do Moodlu přihlášení (máte vytvořený účet) a jen se hlásíte/zapisujete do nového (dalšího) kurzu, tak se nebudete znovu registrovat, použijete stejný přihlašovací účet, se kterým se přihlásíte/zapíšete do nového kurzu.

Přihlášení/zapsání do nového kurzu (i do prvního kurzu po registraci účtu) probíhá na Titulní stránce, případně na tomto odkazu:
http://moodle.kae.cz/course/ 

Kliknutím na název vybraného kurzu, se dostanete na jeho hlavní stránku, zde dole v sekci Nastavení – Správa kurzu máte možnost se do kurzu přihlásit kliknutím na Zapsat se do tohoto kurzu

Pokud se do kurzu chcete přihlásit/zapsat, a jste v Moodlu poprvé, při první návštěvě klikněte na Přihlásit se (na vstupní stránce vpravo nahoře). Zde také můžete přepnout jazyk na češtinu, pokud se tak nestalo automaticky.
Vytvoříte si účet podle pokynů v části Jste tady poprvé?
Zvolte si takové uživatelské jméno, abyste podle něj byli pro učitele jednoznačně identifikovatelní! Kdo nebude, jako by nebyl v kurzu.
Po ukončení procesu přihlášení budete vyzváni, abyste na e-mailu, který jste při přihlašování zadali, kliknutím na ověřovací link potvrdili vaše přihlášení. Tento e-mail by vám měl být doručen do cca 15 minut, výjimečně to může trvat i déle. Teprve po té, co link potvrdíte, se můžete do Moodle přihlásit (na vstupní stránce kliknete na Přihlásit se a vložíte uživatelské jméno a heslo) a zapsat se do kurzu. Po přihlášení vyberte vyučujícího, jehož kurz hodláte navštěvovat, a dále si vyberete kurz , do nějž se zapisujete – klikněte na něj (nikterak nesouvisí se zápisem do STAGu!). Kliknutím na název vybraného kurzu, se dostanete na jeho hlavní stránku, zde dole v sekci Nastavení – Správa kurzu máte možnost se do kurzu přihlásit kliknutím na Zapsat se do tohoto kurzu.

 

Nastavení emailů odeslaných z Moodlu

Z každého kurzu v Moodlu můžete dostávat různá oznámení o změnách v kurzu, nových příspěvcích ve fórech a další. V období zvýšené aktivity v kurzu může počet takových oznámení dosáhnout až několik desítek položek. Abyste nedostávali do vaší emailové schránky desítky emailů denně, nastavte si ve vašem profilu odesílání souhrnného emailu jednou denně.
Po přihlášení do Moodlu přejděte do Nastavení – Nastavení mého profilu – Upravit profil. Zde zvolte Typ souhrnných emailů. Přednastavenou možnost Nepoužívat souhrny (jeden email každý příspěvek) změňte na jinou variantu, např. Kompletní (denně e-mail s plným textem příspěvků).

nastaveni-uctu-student

 

Přístupové heslo

Hesla jsou nejslabším článkem bezpečnosti, dbejte na použití takového hesla, které nikdo neuhodne. Jistě byste nechtěli přijít o svoji práci jen proto, že jste zvolili příliš jednoduché heslo, které někdo zneužije proti vám. Pro přístup do Moodlu musíte použít heslo, které má minimálně 8 znaků, nejméně jeden ze znaků je malé písmeno, nejméně jeden ze znaků je velké písmeno a nejméně jeden ze znaků je číslice.
Bezpečné heslo si můžete vytvořit nejlépe použitím sady znaků, které nedávají smysl, tedy neexistují v žádném jazyce. Aby se vám takové heslo jednoduše pamatovalo, zvolte například prolnutí dvou slov. Máte-li v oblibě rajskou omáčku a rok 1994, zkuste:
RAJomaSKAcka1994
Nebo vytvořte heslo z prvních písmen oblíbené básně, písničky, citátu a podobně. Např. Skákal Pes Přes Oves Přes Zelenou Louku dává bezpečnou kombinaci znaků:
Sppopzl
kterou doplníte číslicí.
Zkontrolovat bezpečnost svého hesla můžete v této aplikaci, která je zcela bezpečná a vaše heslo nikam neukládá:
https://security.ics.muni.cz/kontrola-hesla

 

UPOZORNĚNÍ pro uživatele emailů na seznam.cz
Vzhledem k dlouhodobým problémům s emaily společnosti Seznam vám nedoporučujeme se tímto emailovým účtem přihlašovat, zejména pokud váš účet obsahuje velká písmena, např. MojeJmeno@seznam.cz. Na takový emailový účet vám velmi pravděpodobně nedorazí ověřovací link a nebudete mít možnost se do Moodle přihlásit. Nemáte-li jiný email, založte si zdarma email např. na gmail.com, který takové problémy uživatelům nedělá.

Několik dalších poznámek a doporučení:

Na emailovou adresu, ze které vám přijde ověřovací link, nic neposílejte!

V Moodlu vždy pracujte až po přihlášení! Učitel má v Moodle kontrolní nástroje, a pokud do kurzu vstoupíte jako host, vaše aktivita se nezobrazí.

Pokud do Moodle vkládáte úkoly, nezapomeňte použít tlačítko Odeslat k definitivnímu odevzdání úkolu ke kontrole učitelem.